Opis spektaklu pt. „Najznakomitsze historie biblijne”

Historie biblijne są prawdziwą skarbnicą, z której do dzisiaj czerpią inspirację pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, muzycy-artyści sztuk wszelakich. Dlatego też, twórcy przedstawienia szczególną uwagę zwracają na szeroki wachlarz wciąż aktualnych wzorców osobowych, zachowań, wad i pragnień, kształtujących oblicze duchowe młodego człowieka.  W lekki, często komediowy sposób uświadamiają widzowi, że nic nie jest ostateczne, wszystko da się naprawić. Potrzebna jest do tego siła ducha, wiara, pokora i wytrwałość w dążeniu do celu.

Nastoletni Jarek jest szkolnym mistrzem wyczynowej jazdy na deskorolce. Ma wielu fanów i jest gwiazdą facebook’a. Właśnie przygotowuje się do prestiżowych pokazów organizowanych z okazji Światowego Dnia Deskorolki, w których sponsor ufundował dla zwycięzców najlepszy na świecie sprzęt do uprawiania tego sportu. Jarek zaniedbuje przez to obowiązki w szkole, jak i w domu, dlatego rodzice stawiają mu ultimatum. Jeśli nie zaliczy ważnego testu, na zawsze koniec z deskorolką. Dla Jarka jest to wielki dramat, bowiem skateboarding to jego sposób na życie.  Przynależność do tej subkultury wyraża poprzez styl bycia, ubiór, muzykę i język. Zwraca się więc z prośbą do najlepszej  uczennicy w szkole – Magdy, czy mógłby ściągać od niej na teście. Dziewczyna odmawia,  lecz zostawia mu książkę. Do testu pozostała tylko jedna noc. Czy Jarek podejmie wyzwanie i rozpocznie przygodę z historiami biblijnymi? Czy to, czym dotychczas żył i miało dla niego najwyższą wartość, czyli portale społecznościowe i jazda na deskorolce, nabiorą innych znaczeń, a on sam rozszerzy horyzonty i spojrzy na świat oderwany od taniej sławy, blichtru i fałszywych idoli?

Przedstawienie „Najznakomitsze historie biblijne” odnosi się nie tylko do pierwotnej funkcji poznawczej Biblii jaką jest przybliżenie widzowi tajemnic świata, ale także tej dydaktycznej – przekazującej wskazówki jak żyć. Z perspektywy czasu wiemy, że problemy człowieka od wieków nie zmieniły się prawie wcale. Nadal poszukujemy odpowiedzi na pytania o sens życia, o przyczynę naszej bytności na tym najlepszym z możliwych światów. Historie biblijne stają się więc źródłem uniwersalnych wzorców osobowych, powtarzających się i odmienianych przez wszystkie przypadki w historii ludzkości postaw i dylematów, prób walki lub pogodzenia się z losem.

Spektakl podejmuje następujące historie biblijne:

– stworzenie świata

– Adam i Ewa

– wieża Babel

– Dawid i Goliat

– syn marnotrawny

– mądrość Salomona

– arka Noego

– Księga Hioba

Spektakl wspaniale wyjaśnia także genezę wielu zwrotów i powiedzeń jako środków wyrazu, które na zawsze zadomowiły się w  słowniku światowym np.:  „zamienić się w słup soli”.

Teatr Młodego Widza z Wolimierza za pomocą tworzyw stricte teatralnych takich jak: doskonały tekst, komediowy charakter, gra w masce, dramaturgia wydarzeń i rozbudowane wątki, proponuje młodemu widzowi nowatorski wgląd w arkana Biblii. Bez moralizatorskiego tonu, na nowo ukazuje bogactwo charakterów, zdarzeń i postaci biblijnych przenosząc współczesnego widza w czasy starożytne.

Serdecznie zapraszamy!!!